header-1

Liečba botulotoxínom

Liečba botulotoxínom

Botulotoxín je látka, ktorú v prírode produkuje baktéria Clostridium botulinum. Bolo zistené, že kmene týchto baktérií produkujú sedem typov neurotoxínov, ktoré sa označujú ako typy A až G. Táto baktéria sa spája so vznikom botulizmu, vzácnej formy otravy jedlom. Rafinovaný botulotoxín sa v nepatrných kontrolovaných dávkach používa na uvoľnenie nadmerného svalového napätia.

Je botulotoxín nový liek?

Nie, botulotoxín sa v lekárstve úspešne používa už viac ako 15 rokov.

Ako botulotoxín funguje?

Botulotoxín pôsobí na nervy v miestach ich svalových napojenia. Z nervových zakončení v týchto miestach sa uvoľňuje chemický „poslíček“, látka nazývaná acetylcholín, ktorá spôsobuje zmrštenie svalu. Botulotoxín tomuto uvoľňovaniu zabraňuje. Botulotoxín svojimi účinkami pomáha čiastočne zmierňovať nadmerné svalové kontrakcie a uvoľňuje tak svalové napätie.

Je botulotoxín nutné aplikovať injekčne?

Áno.

Ako sa botulotoxín injekčne aplikuje?

Botulotoxín A sa na injekčnú aplikáciu rozpúšťa vo fyziologickom roztoku.

Kto by mal botulotoxín aplikovať?

Botulotoxín môže aplikovať výhradne preškolený lekár.

Kam sa botulotoxínová injekcia vpichuje?

Botulotoxínová injekcia sa aplikuje priamo do postihnutých svalov.

Bude ma botulotoxínová injekcia bolieť?

Vnímanie injekcií sa u jednotlivých ľudí líši. Niekoho injekcie trochu bolia, iným vôbec nič nerobí. Ak pre vás injekcia predstavuje problém, môže vám váš lekár poskytnúť lokálne anestetikum vo forme krému alebo liek proti bolesti.

Ako často budem musieť injekcie botulotoxínu dostávať?

Početnosť injekcií sa bude líšiť v závislosti od závažnosti svalovej dystónie. Účinky botulotoxínovej kúry nastupujú postupne počas štyroch až siedmich dní, niekedy aj neskôr. Pretrvávajú až 16 týždňov a vedú k uvoľneniu svalu väčšinou na tri až štyri mesiace, niekedy aj dlhšie. O trvaní botulotoxínovej kúry rozhodne lekár.

Koľko injekcií budem potrebovať?

Počet injekcií sa bude líšiť v závislosti od závažnosti svalovej dystónie. O potrebnom počte injekcií vás bude informovať váš lekár.

Má botulotoxín nejaké vedľajšie účinky?

Ako pri všetkých liekoch, i tu sa môžu objaviť vedľajšie účinky. Môže dôjsť k nežiaducemu či prílišnému uvoľneniu svalov. U niektorých pacientov sa môžu vyskytnúť problémy s prehĺtaním, zmena hlasu, sucho v ústach, ovisnuté či opuchnuté očné viečka, zdvojené videnie, vysychanie očí či slzenie. Inokedy sa môžu objaviť príznaky podobné chrípke alebo bolesť a pomliaždenie v mieste vpichu injekcie. Tieto účinky sú obvykle len mierne a pomerne rýchle ustupujú. O možných vedľajších účinkoch sa dozviete viac z príbalového letáka. V prípade výskytu vedľajších účinkov sa obráťte na lekára alebo ošetrujúci personál.

Musím na liečbu botulotoxínom dochádzať do nemocnice?

Áno, lekár vám povie, kedy a kam sa máte dostaviť.

Ako dlho injekcia trvá?

Injekcia trvá len pár minút.

Za ako dlho začne botulotoxín pôsobiť?

Účinky botulotoxínovej kúry nastupujú postupne počas štyroch až siedmich dní, niekedy aj neskôr. Pretrvávajú až 16 týždňov a vedú k uvoľneniu svalu väčšinou na tri až štyri mesiace, niekedy aj dlhšie.

Kde a ako môžem získať ďalšie informácie?

Pri budúcej návšteve sa obráťte na svojho lekára, ktorý by mal byť schopný vaše otázky zodpovedať.

Hradí botulotoxín poisťovňa?

Váš praktický lekár vás odporučí k neurológovi. Ak neurológ rozhodne o nutnosti botulotoxínovej kúry, je hradená poisťovňou.

Je možné botulotoxín užívať v tehotenstve?

Nie. Botulotoxín je u tehotných žien kontraindikovaný.

Za akých okolností by botulotoxín podávaný byť nemal?

Botulotoxín by nemal byť podávaný osobám, u ktorých sa skôr na tento prípravok alebo niektoré jeho zložky prejavila precitlivenosť. U pacientov so subklinickými či klinickými príznakmi zjavnej poruchy neuromuskulárneho prenosu by mal byť botulotoxín podávaný obozretne pod prísnym dohľadom.